02-03-2017 - Panel Competition 1 - Song Title - Colour Prints - Closing Date: 23-02-2017
Judges: Advanced Level Category Winner/s: Entry Level Category Winner/s:
Joe Attard Brian Cassar - 96 Pts Patrick Farrugia - 104 Pts.
Joe Smith George Abdilla - 96 Pts
Charles Calleja
Click here for 2017 Overall Standings

 

06-04-2017 - Panel Competition 2 - Plated Food - Colour Projected Images - Closing Date: 27-03-2017
Judges: Advanced Level Category Winner/s: Entry Level Category Winner/s:
Ramon Sammut Brian Cassar - 102 Pts. Patrick Farrugia - 113 Pts.
Ruben Buhagiar
Martin Abela
Click here for 2017 Overall Standings

 

01-06-2017 - Panel Competition 3 - Geometric - Monochrome Projected Images - Closing Date: 22-05-2017
Judges: Advanced Level Category Winner/s: Entry Level Category Winner/s:
Joe Smith Isabelle Mallia - 99 Pts. Antonella Vella - 98 Pts.
Peter Bartolo Parnis
Louis Agius
Click here for 2017 Overall Standings

 

22-06-2017 - Panel Competition 4 - Framed - Monochrome Prints - Closing Date: 15-06-2017
Judges: Advanced Level Category Winner/s: Entry Level Category Winner/s:
Ruben Buhagiar Brian Cassar - 107 Pts. Patrick Farrugia - 108 Pts.
Raymond Borg
Anthony Xuereb
Click here for 2017 Overall Standings

 

28-09-2017 - Portfolio Competition - Open Subject - Colour Prints - Closing Date: 14-09-2017
Judges: Advanced Level Category Winner/s: Entry Level Category Winner/s:
TBA n/a n/a
TBA
Click here for 2017 Overall Standings

 

2016 Competition List

 

Judges:   Joe Smith 
 Anthony Xuereb  
 Ramon Sammut       
Winner Entry Level :   Isabelle Mallia
Winner Adv. Level:  Joseph Lungaro 

 

 

Judges:   Anthony Blackman 
 Guido Bonnet 
 Joe Attard       
Winner Entry Level : 
Winner Adv. Level:  Pierre Sciberras 

 

 

 

Judges:   Anthony Xuereb 
 Alex Attard 
 Joe Smith      
Winner Entry Level : 
Winner Adv. Level:  Leonard Cocks 

 

 

 

Judges: 
       
Winner Entry Level : 
Winner Adv. Level:                             

 

 

 

Judges: 
       
Winner Entry Level : 
Winner Adv. Level:                             

 

 

2016 Classificaition

 

To view all the results click here. 

 

 

 

2014-2015 Competition List

 

Judges:  Ramon Sammut 
Ruben Buhagiar
Albert Demarco  
Winner Entry Level :  Noel Mallia  
Winner Adv. Level: Joseph Lungaro 

 

 

Judges:  Peter Bartolo Parnis  
  Anthony Xuereb
  Albert Demarco  

 

Winner :  Pierre Sciberras   
 

 

 

 

Judges:  John Borg  
  Patrick Genovese 
  Pauline Grech  
Winner :  Pierre Sciberras   
 

 

 

 

Judges:  Anthony Xuereb
  David DP Attard  
  Reuben Buhagiar   

Winner :  Pierre Sciberras   
 

2014-2015 Classificaition

 

To view all the results click here. 

 

 

 

2013-2014 Competition List

Judges:  Alex Attard  
  Joe Attard 
  David Attard  
Winner :  Joseph Lungaro 

Judges:  Christopher Azzopardi  
  Martin Abela 
  Mario Cutajar  
Winner :  Mario Abela 

 

Judges:  Patrick Genovese   
  Domnic Aquilina 
  Agostino Baldachino  
Winner :  Joseph Lungaro 

Judges:  Agostino Baldachino 
  Albdert Demarco
  Joe Attard
Winner :  Pauline Grech 

 

2013-2014 Classificaition

 

To view all the results click here.